• https://www.facebook.com/pages/Yal%C3%A7in-%C3%87apanik-I%C5%9F-Ve-Sosyal-G%C3%BCvenlik-Dani%C5%9Fmanli%C4%9Fi/214839105258198
  KATEGORİLER
  İsteğe Bağlı Sigorta ve Genel Sağlık Sigortası İçin 29 Şubat Önemli Bir Tarihdir.

  29 Şubat 2012 önemli bir tarihtir.

  Neden önemli bir tarihtir kısaca anlatalım.

  Öncelikle Genel sağlık sigortasında son başvuru tarihi olduğunu unutmamak gerekiyor. Bilmeyenler için Genel sağlık sigortasına kısaca deyinelim.

  Genel sağlık sigortası insanların para ödeyip veya para ödemeden devletin sağlık yardımlarından yararlanmayı sağlayan bir sistem olarak belirtelim. Bizler sisteme istesekte istemesekte dahil olacağımızı ve bunun karşılığında istemeden dahil olduğumuzda 213 tl prim ödeme ile karşılaşacağımızı unutmayalım. Peki istediğimiz zaman ne oluyor. İkamet ettiğimiz yerdeki sosyal yardımlaşma vakıflarına gidiyoruz ve gelir testi yaptıryoruz eğer gelirimiz asgari ücretin üçte birinden fazla ise prim ödüyoruz az ise ödemiyoruz. 1 ocak 2012 tarihinden beri bu konu hepimize bir şekilde anlatıldı üzerinde fazla durmuyorum. detaylı bilgiyi web sayfamızdaki yazılarımızda bulabilirisiniz. 

  İnsanların boşuna Genel sağlık sigortasına para ödeyeceğine isteğe bağlı sigorta ödemeyi tavsiye ediyorum. Buradan unutmadan şunuda özellikle belirtmek istiyorum. İsteğe bağlı ödeyenler 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren bağ-kur şartlarından emekli olduğunu unutmasınlar.

  Diğer önemli bir konu ise 1 ekim 2008 tarihinden bu yana isteğe bağlı sigorta ödeyenler için ssk ( 4-a ) emekliliği hak edebilmek için son şansları olduğunu belirtelim...

  Öncelikle isteğe bağlı sigorta nedir. Cevaplayalım kişilerin isteğe bağlı olarak prim ödemek suretiyle uzun vadeli sigorta kollarına ve genel sağlık sigortasına tâbi olmalarını sağlayan sigortadır. Kişinin ikametgâhının bağlı bulunduğu sosyal güvenlik merkezine işe giriş bildirgesi ve ikametgâhı vermesi ile müracaatın Kurum kayıtlarına intikal ettiği tarihi takip eden günden itibaren başlamaktadır.

  1 Ekim 2008 tarihin de 5510 sayılı kanunun uygulamaya başlaması ile isteğe bağlı sigortada birçok yenilik getirildi. Yeni dönemde SSK ve Emekli Sandığı’nda isteğe bağlı sigortalılık kalkmış oldu ve sadece Bağ-Kur’da isteğe bağlılık devam edilmekte. 1 Ekim 2008 tarihinden sonra isteğe bağlı ödemede bulunanların tamamı isteğe bağlı bağ-kura devredilmiş oldu. Daha açık ifade ile konuyu anlatmak gerekirse, 1 Ekim 2008 tarihinden önce hem SSK’da hem de Bağ-Kur’da isteğe bağlı sigorta uygulaması vardı. 1 Ekim 2008’le birlikte SSK’nın isteğe bağlısı kaldırıldı ve bu tarihten sonra ödenen tüm isteğe bağlı primler yeni adıyla 4/b eski adıyla Bağ-Kur kapsamında sayılmaya başlandı. Hal böyle olunca, SSK’lı olarak emekli olmak isteyen on binlerce kişi için kritik süreç başlamış oldu. Bağ-Kur’dan emekli olmak biraz daha zordur, daha geçtir, emekli aylığı da daha düşüktür. O bakımdan şu anda SSK’ya isteğe bağlı sigorta primi ödeyenlerle Emekli Sandığı’na isteğe bağlı sigorta primi ödeyenlerin 1 Ekim 2008 günü ve sonrasında isteğe bağlı sigortada 3.5 yıldan daha az kalmaları kendi menfaatleri için daha doğru olacaktır.  Hangi sigortalılık statüsünde olursanız olun (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı), emekli olma şartlarının içerisinde,  son 7 yıl içinde en çok nereye prim ödediyseniz o şartlarla emekli olursunuz. Buna göre son 7 yıl içinde  2.520 gün en fazla hangi statüde prim ödenmişse, kişinin emeklilik şartları buna göre belirlenir. Eğer bu 2.520 günün yarısı 1.260 gün bir statüde diğer yarısı da başka bir statüde geçmişse, bu kez son defa prim ödenen statüye göre emekli aylığı bağlanıyor. 1 Ekim 2008’den beri isteğe bağlı sigorta primi ödeyen ve SSK’lı gibi emekli olmak isteyen kişiler, önümüzdeki Mart ayını da isteğe bağlı olarak ödedikleri taktirde, 1.260 günü doldurmuş olacaklar. Bu ödenmiş olan 1.260 gün de Bağ-Kur primi gibi dikkate alındığından, SSK’lı gibi değil Bağ-Kur’lu gibi emekli olmak durumunda kalacaklar.

  Peki bizleri nasıl etkileyecek bu değişiklik. SSK’dan normal şartlarda 5 bin gün ile emekli olunabiliyor, Yaşlılıktan emekli olacaklar ise 3 bin 600 günle emekli alabiliyordu.  Yani bu şu anlama geliyor 1 Ekim 2008 gününden sonra isteğe bağlı sigortada 1.260 gün 3,5 yıl fazla bulunurlarsa bu durumda Bağ-Kur’lu gibi emekli olacaklar. Daha açık bir örnekle, Kadınlar 7 bin 200 günde, erkekler 9 bin günde emekli olacaklar. Veya yaşlılıktan emeklilikte en az 5 bin 400 gün prim ödemek zorunda kalacaklar. Yani daha çok prim ödeyerek emekli olacaklar.

  1 Ekim 2008 Tarihinden bugüne kadar isteğe bağlı sigortaya ödeme yapanlar ve yapmaya devam edecek olanların 29 Şubat 2012 tarihine özellikle dikkat etmesi gerektiğini unutmasınlar. 29 Şubat 2012 isteğe bağlı sigorta ödeyenler için önemli bir tarihtir. Bağ-kurdan emekli olmak istemeyenler 29 şubat 2012 tarihine kadar  mutlaka SSK’lı bit işe girmesi gerekmekte ve dilekçe ile bağlı bululan SGK bir dilekçe ile isteğe bağlı Bağ-Kur’u kapattırması gerekmektedir.

  Yalçın ÇAPANİK

  Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
  7328 kez okundu

  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
  Üyelik Girişi