• https://www.facebook.com/pages/Yal%C3%A7in-%C3%87apanik-I%C5%9F-Ve-Sosyal-G%C3%BCvenlik-Dani%C5%9Fmanli%C4%9Fi/214839105258198
  KATEGORİLER
  SİZ SORUN CEVAPLAYALIM -

  Soru :  Yalçın Bey, kasım 2000 de ssk dan emekli oldum mayıs 2007 de kamuda sözleşmeli işe başladım ve aylığım kesildi. Aralık 2011 e kadar Emekli Sandığına primlerim yattı. Aylığımın yeniden bağlanması için başvurduğumda Emekli Sandığına bağlı çalışmamın hesaba katılamayacağı söylendi. Ne yapabilirim? Görüş ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler,

   

  Cevap :  İsmail Bey, öncelikle durumunuzla ilgili size şu bilgileri verebilirim.

  Sosyal Güvenlikte teklik İlkesi

  Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik kanunu açısından emekli olacaklar ve olmuşlar için önemli bir nokta vardır.  Sosyal Güvenlikte teklik ilkesi.

  SSK ( 4-a ), Bağ-Kur ( 4- b ), Emekli Sadığı ( 4-c )  emeklilik şartlarında farklılıklar.

   Emekli Sandığı'ndan ( 4-c ) emekli olanlar ile SSK( 4-a)  ve Bağ-Kur ( 4-b)  emeklileri arasında, hak ve yükümlülükler açısından birçok fark bulunmakta. Bunlardan birisi de emekli olduktan sonra çalışma konusundadır. SSK ve Bağ-Kur emeklisi, maaşını kestirmeden sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışabilir. Emekli Sandığı uygulamasında ise, sosyal güvenlik destek primine tabi olarak çalışma öngörülmemiştir. SSK emekli aylığı kesilip, çalışma ücretinden Emekli Sandığı kesintisi başlatılanlarda, ileride emeklilik koşulları değişebilir. Bu nedenle maaşınız kesilmiştir, daha açık ifade ile Kendi çalışmanızdan dolayı hem SSK hem de Emekli Sandığı veya Bağ-Kur aylığı alamıyorsunuz.

  Bu durumu nasıl çözebilirsiniz.

  Eğer emekli olmasaydınız. Hangi sigortalılık statüsüne primler yatırılırsa yatırılsın emeklilik için son yedi yılda en fazla prim nereye ödenmiş ise emekliliğiniz o statüden gerçekleşecekti. Emekli Sandığı kesintisi başlatılmış ise  ve bu çalışma süresi üç buçuk yılı geçmiş demektir. Tekrar emekli olmak istediğinizde Emekli Sandığı'ndan, onun emeklilik koşullarını taşıyıp taşımadığınıza bakılarak emekli edilecektiniz. O zaman SSK'daki prim gün sayınız Emekli Sandığı'na devredilecekti.

  Emekli sandığına Tabi Çalışanlar

  Hangi statüye tabi çalışmanız varsa, o statünün emeklilik koşullarıyla emekli olabilirsiniz. Şuan ki durumunuz itibari ile SSK (4-a) emekliliğiniz işi bıraktığınızda tekrar devam edecektir. Emekli sandığına tabi primleriniz emekli olduğunuz statüye eklenmeyecektir. Buda şu durumu gerektir. Emekli sandığına tabi çalışmalarınız karşılığı adınıza primler ödenmiş ise Emekli sandığı ( 4-c ) statüsünden de emekli olabilirsiniz. Emekli Sandığı'nda 20 tam yıl hizmet süresi arandığını da unutmayın.

  Yalçın ÇAPANİK

  Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
  8826 kez okundu

  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
  Üyelik Girişi