• https://www.facebook.com/pages/Yal%C3%A7in-%C3%87apanik-I%C5%9F-Ve-Sosyal-G%C3%BCvenlik-Dani%C5%9Fmanli%C4%9Fi/214839105258198
  KATEGORİLER
  Şehir İçi Toplu Taşıma Şoförlerine Sosyal Güvence

   

  6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunda (2), kısmi süreli çalışanları kapsamaktadır.

  Borçlanma hakkı, işsizlik sigortasından yararlanma, ay içerisinde 10 günden az çalışanlar için prim ödeme yükümlülüğü gibi bir takım önemli düzenlemelere yer verilmiştir. Bu nedenle Ticari taksi, dolmuş ve benzeri nitelikteki şehir içi toplu taşıma araçlarını kullananlar bu kanun kapsamından faydalanacaktır.

  Şehir içi taksi, dolmuş ve benzeri araçlarda bir ay içerisinde 10 günden az çalışan şoförlerin 18 gün üzerinden prim ödenecek, prim teşviki ile Taksi Dolmuş Şoförlerinin sağlık ve emeklilik güvencesi altına alınmış olacak. Ticari taksi, dolmuş ve benzeri nitelikteki şehir içi toplu taşıma araçlarında kısmi süreli çalışanların sigortalılık işlemleri adı altında işlemler yürütülecek.

  Ticari taksi, dolmuş ve benzeri nitelikteki şehir içi toplu taşıma araçlarında Ay içinde 10 günden az süreyle çalışan şoförler, araç sahipleriyle aralarında Kısmi süreli iş sözleşmesi yapacaklar. Dolduracakları işe giriş bildirgesini araç sahibine ve araç sahibinin üyesi olduğu meslek odasına onaylatarak, şoförlük mesleğini yaptıkları ilin sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine müracaat edeceklerdir.

  Usulüne uygun olarak bildirimi yapılan kısmi süreli çalışanlar da her ay Kurum’a primlerin tamamını kendileri ödeyecektir. Ödenecek olan prim 2011 yılı 2 dönem Asgari ücret tutarını baz alalım, bu durumda hizmet akdinde yazılı olan ücretlerinin 18. günlüğü kadar olacaktır.

   Örneğin ;

  ( 837,00 / 30 = 27,90 x 18 = 502,20 TL)

  ( 502,20 x 34 / 100 = 170,75 TL ) olacak ve bu primi çalışanın kendisi ödeyecektir. Ödenecek rakam her yıl, 30 güne tamamlana kadar artacaktır.

  Şoförün ay içerisinde birden fazla toplu taşıma aracı sahibinin yanında çalışması veya yeni bir toplu taşıma aracı sahibiyle çalışmaya başlaması halinde, her bir araç sahibiyle yapmış olduğu kısmi süreli iş sözleşmeleri Kuruma verilecektir. Ancak, ay içerisinde her bir sözleşme için ayrı ayrı prim ödenmeyecek, yalnızca 30 gün prim alınacaktır. Ticari araç sahipleri tarafından 10 günden az çalıştırılan şoförlerin ek 6. madde kapsamında sigortalı sayılması durumunda 10 günden az çalışılan süre için ticari araç sahibi tarafından başka bir bildirim yapılmayacaktır.

  Meslek odası dikkat, Bu madde kapsamında bulunan sigortalıları çalıştıranlar ile çalışanların üye olduğu meslek odası, birlik veya benzeri kuruluşlar 10 günden az çalışacak olan çalışanları Kurum’a bildirecek ve/veya ihbar edeceklerdir. Adı geçenler bu bildirimi zamanında yapmaz ve çalışanlarının primlerini ödeyip ödemediğini kontrol etmezlerse 5510 sayılı Kanun’un 102. maddesine göre her bir fiil için asgari ücret tutarında idari para cezası ödemek durumunda kalacaklardır.

   

    

  Yalçın Çapanik

   

  Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
  4300 kez okundu

  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
  Üyelik Girişi