• https://www.facebook.com/pages/Yal%C3%A7in-%C3%87apanik-I%C5%9F-Ve-Sosyal-G%C3%BCvenlik-Dani%C5%9Fmanli%C4%9Fi/214839105258198
  KATEGORİLER
  Memura Rotasyon ve Tayin Geliyor !

  "Çakılı kadro gibi memurların 15-20 yıl aynı yerde görev yapması, hizmette verimi de düşürüyor" diyen Çelik, memura rotasyon uygulanacağını söyledi.
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 657 sayılı kanundaki köklü değişikliğin yeniden ele alınması ile alakalı bir çalışma yaptıklarını belirterek, "Bütün kamuyu ilgilendirdiği için başbakanlık, ekonomi bakanlıkları ve devlet personel başkanlığı ile birlikte yürütülen bir çalışma bu.

  Bunun birinci ayağı olan eşit işe eşit ücret ayağı gerçekleşti. 657 sayılı kanunun bir bütün olarak ele alınıp personel rejimimizin çağın ihtiyaçlarına, Türkiye'nin şartlarına uydurulması sağlanacak. İlgili taraflarla bu konu konuşulacak. Mutabakat çerçevesinde bu değişikliği yapacağız" dedi.

  Memurlara rotasyonun gündemde olduğunu anlatan Çelik, "Ülkemiz 781 bin kilometrekaredir. Kamuda çalışmayı benimseyenlerin, bir ayrım yapmaksızın Türkiye'nin dört bir tarafında da hizmet etmeleri gerekiyor. Böyle bir yaklaşım sergilenirse hem kamu çalışanlarının birikimlerinin vatandaşlarımıza aktarılması hem gidilen yerde yeni bir heyecanla işe başlanması hem de verimsizlik söz konusu ise bu değişiklik ile onun gözden geçirilmesi mümkün olur.

  Çakılı kadro gibi memurların aynı ilde 15-20 yıl hizmet etmeleri verimi düşürüyor. Heyecanı ortadan kaldırıyor. Belli bölgeler sürgün yeri gibi algılanıyor. Bunlar doğru yaklaşımlar değildir. Kamu çalışanı kamu çalışanıdır. Türkiye'nin dört bir yerinde hizmet edebilir. Bu bazı kurumlardan uygulanıyor. Şahsen olumlu neticeler alındığı inancındayım. Bunun yaygınlaştırılması düşünülebilir. Bu görüşü sosyal taraflarla henüz konuşmadık" diye konuştu.

  Bakan Çelik, İHA muhabirinin, "Bu düzenleme, siyasetçilerin tayinler konusunda meşguliyetini artırmayacak mı?" sorusuna, "Siyasilerin işini kolaylaştıracak. Herkesin ne zaman nereye gideceği belli olacak. Siyasilerin çoğu iktidarı ile muhalefeti ile her gün tayinlerle, terfilerle meşgul oluyor. Herkes hangi dönemde, nerede nasıl hizmet edeceği konusunda bilgi sahibi olarak işe başlayacak. Birçok kırtasiye de ortadan kalkacak. Herkes hangi dönemde nerede çalışacağını bilecek. Personel rejimindeki diğer konular, derdest edilip bir şekil aldıktan sonra yeniden masaya yatırılacak. Memurlara rotasyon konusu, sorulan bir soru üzerine, bizim bakış açımızı ortaya çıkardı. Meclis'te bakanlar kurulunda bu konuları konuşacağız" diye cevap verdi.

  Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
  10490 kez okundu

  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
  Üyelik Girişi