• https://www.facebook.com/pages/Yal%C3%A7in-%C3%87apanik-I%C5%9F-Ve-Sosyal-G%C3%BCvenlik-Dani%C5%9Fmanli%C4%9Fi/214839105258198
  KATEGORİLER

  Anasayfa

  Bakan Çelik'in gündeme getirdiği, Ölüm sigortası ve yardımlarının nasıl yapılacığını hatırlayalım.Ölen sigortalının hak sahiplerine hangi yardımlar yapılır? Ölüm geliri nedir? Ölüm geliri kimlere bağlanır? Ölüm aylığı kimlere bağlanır? Nasıl ve Nereye başvurmak gerekiyor? Cenaze yardımı kimlere ödenir? Evlenme ödeneği nedir?
  Dul ve Yetim aylığı alabilmek için boşanarak aynı evde yaşamaya devam edenler, Türk Ceza Kanunu 157 maddesine göre kamu kurum ve kuruluşlarının zarara uğratmak nedeni ile nitelikli dolandırcılıkla karşı karşıya kaldıklarını unutmasınlar.
  “Bizim gözümüzde çiftçi, çoban, işçi, tüccar, sanatkâr, doktor kısaca herhangi bir toplumsal kurumda çalışan bir vatandaşın, hak ve çıkar özgürlüğü eşittir.”
  Sizlerden Gelen Soruları Sosyal Güvenlik Uzmanı Yalçın ÇAPANİK Cevaplandırıyor. * Emekli Sandığı Emeklileri 4/a SSK Statüsünde çalışmaya başlarlar ise maaşlar kesilmez.
  Web safamız uzerinden çok fazla e-mail ve mesajlarınız geliyor. Herkesin sorularına kısım kısım cevap vermeye çalışıyorum. Sosyal Güvenlikle ilgili tüm sorularınız web sayfamız üzerinden veya vermiş olduğunuz e-mail adreslerine gönderilmektedir. Yalçın ÇAPANİK
  Sizlerden Gelen Soruları Sosyal Güvenlik Uzmanı Yalçın ÇAPANİK Cevaplandırıyor. Hangi sigortalılık statüsüne primler yatırılırsa yatırılsın emeklilik için son yedi yılda en fazla prim nereye ödenmiş ise emekliliğiniz o statüden gerçekleşir.
  Evett… geldi, gelecek, Oldu, olacak derken GSS pişti ve önümüze kondu. Herkesin beklediği Genel Sağlık Sigortası nihayetinde takvim yaprakları 1 Ocak 2012 gününü gösterdiğinde uygulanmaya başlandı. Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Sigortalar Kurumu, bir ilke imza attı. Yeni uygulama ile nüfusun tamamı sağlık güvencesi kapsamına alındı. Peki şimdi ne olacak; 1 Ocak 2012 itibari ile her vatandaş mutlaka sağlıktan faydalanacak yani 74 milyon vatandaşın tamamını kapsayacak. Yeşil kartlılardan işsizlere kadar milyonlarca kişi, yeni uygulamayla nelerin değişeceğini herkes merak ediyor.
  İşverenler zorunlu staja tabi olan öğrencileri çalıştırmaktan korkmasın. Öğrencilerin işyerlerindeki çalışmaları serbest irade beyanı ile değil, ilgili eğitim kurumlarının statülerinden doğan bir zorunluluğa dayanmaktadır.
  18 yaşını doldurduktan sonra; Türk vatandaşı iken belgelendirilen sigortalılık süreleri için , Sosyal güvenlik kuruluşlarına prim ödenmemiş olması şartı aranır
  Devlet Memurlarına Verilecek Hastalık Raporları ile Hastalık ve Refakat İznine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı
   1 


  Üyelik Girişi